KVÍZ: Jak dobře umíte česky?
Hola, hola, škola volá! Zkuste se na malý moment vrátit zpátky do školních lavic a zjistěte, jak jste na tom s naší rodnou řečí. Český pravopis totiž není žádná hračka, a pokud člověk vyjde ze cviku, rychle jeho pravidla zapomene.
Slovo tchyně píšeme krátce, protože jde o přechylovací příponu -yně.
Písmeno ů napíšeme v případě, že se jedná o kůru stromu. Naopak kúra je slovo odvozené z latiny a využívá se ve spojitosti s léčebnou kúrou.
Tvary podmiňovacího způsobu už zamotaly hlavu kdekomu. Přitom jediný správný tvar je: já bych, ty bys, on by, my bychom, vy byste, oni by. Jednou provždy vymažte ze své hlavy nesmysly jako chtěli by jsme nebo chtěli bysme.
Viz píšeme vždy bez tečky, neboť nejde o zkratku, ale o slovo.
U všech přídavných jmen, která vyjadřují, že daná věc slouží k nějakému účelu, píšeme před příponou -cí krátké i.
Správně je kuřecí řízek s hranolky, neboť podstatné jméno hranolek je mužského neživotného rodu, nikoli ženského.
U slov holt a hold musíme dbát na kontext. Vzdáváte někomu hold? Nebo je vám to holt jedno?
Název onemocnění vznikl z počátečních písmen anglických slov, jde tedy o zkratkové slovo, které se v češtině píše malými písmeny.
Pokud mluvíte o pozitivní věci, pak napíšete díky. Naopak slovo kvůli píšeme v negativním kontextu.
Zpátky do školy! Zdá se, že od dob školní docházky jste toho dost zapomněli. Nepropadejte ale panice. Na marianne.cz najdete několik článků, které vám odhalí nejčastější češtinářské chytáky.
Je to za tři! Gratulujeme, že jste dokázali odhalit některé češtinářské chytáky a věříme, že příště to bude na jedničku s hvězdičkou. Zkuste si náš kvíz vyzkoušet znovu, třeba bude výsledek lepší.
Tady je někdo školní premiant! Moc vám gratulujeme, zdá se, že jste ve škole nechyběli ani minutu a čeština byla vaším oblíbeným školním předmětem.