Kvíz: Jste opravdoví znalci sýrů?
Máte své oblíbené typy sýrů, jejich druhy, značky, nebo milujete všechny? Považujete se za opravdové odborníky? V našem kvízu si můžete své znalosti ověřit. Třeba se dozvíte něco zajímavého, nebo dokonce objevíte nového favorita.
Tavené sýry se vyrábějí z již hotových přírodních sýrů za působení vysoké teploty a pomocí tavicích solí. Jsou trvanlivé a často i dochucované. Tavené sýry vymyslel v roce 1911 pan Gerber ve Švýcarsku. Hledal způsob, jak by prodloužil trvanlivost sýrů určených k vývozu do vzdálených a teplých zemí. Napadlo ho sýry roztavit.
Mezi vady textury pařených sýrů patří drobivost, moučnatost nebo pískovitost. Pařené sýry mají příjemně tuhou konzistenci, nikoli tvrdou. Znakem těchto sýrů je možnost oddělit jednotlivá vlákna.
Sýry tvrdé lze dále rozlišovat na sýry s tvorbou ok a bez tvorby ok. Mezi sýry s tvorbou ok spadá především Ementál, Primátor či Montana. Sýry bez tvorby ok jsou například Moravský bochník a Gruyére.
Polotvrdé sýry se dělí na lisované a nelisované. Mezi lisované spadají například Eidam, Gouda, Madeland. Z nelisovaných sýrů je oblíbený například Tylžský sýr.
Mozzarella pochází z italské Kampánie a často se připravuje z buvolího mléka, ale může se vyrábět i z mléka kravského, ovčího či kozího. Je pružná, měkká, plnotučná a má výraznou smetanovou chuť. Syrovátka, která zbyde, se někdy dále zpracovává na výrobu ricotty.
Gorgonzola je nejznámější italský sýr s modrou plísní. Roquefort je také sýr s modrou plísní, ale pochází z Francie. Glaue Geiss je rovněž sýr obsahující modrou plíseň, pochází však ze Švýcarska.
Pecorino Romano je asi nejznámější varianta pecorina, vyrábí se v okolí Říma. Pecorino di Filliano má válcovitý tvar a ploché stěny, vyrobená kola mohou vážit až 5 kg. S přídomkem Reggiano se uvádí sýr parmezán, tedy Parmigiano Reggiano.
Halloumi se vyrábí především na Kypru, ale máme ho spojený i s Řeckem či Tureckem. Jeho speciální konzistence dovoluje, abychom ho smažili či grilovali, aniž by se roztékal. Feta sice pochází z Řecka, ale pro svou drobivou strukturu se ke grilování nepoužívá. Jadel je český pletený pařený sýr.
Nejdražší sýr na světě prodali ve Španělsku. Jmenuje se Cabrales, je to druh modrého sýra a v tamní aukci se 25. 8. 2024 prodal za neuvěřitelných 36 tisíc eur (tedy cca 900 000 Kč). Francie drží rekord v tom, že se zde povedlo na jednu pizzu dát 1001 druhů sýra – 940 pocházelo z Francie, 61 z dalších zemí. Nizozemí drží rekord také. Vyrobil se zde největší sýr na světě a vážil skoro 600 kg.
Casu marzu se vyrábí na Sardinii nejčastěji z ovčího sýra Pecorino Sardo. Sýr je specifický tím, že se cíleně infikuje larvami sýrohlodky drobné. Casu marzu se konzumuje, dokud jsou larvy živé. Jíst sýr s mrtvými larvami může být zdravotně nebezpečné. Sýr byl v roce 2009 zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejnebezpečnější sýr na světě.
Pokud jste zklamaní z výsledku, nevěšte hlavu. Dejte si svůj oblíbený sýr a zkuste to znovu, nebo si projděte jiný náš kvíz.
Drobné chybičky lze dát na vrub ne úplně lehkým otázkám, které se týkaly netypických sýrů. Nevadí. Přehled máte veliký.
Jde vidět, že jste opravdoví milovníci a znalci sýrů a vyznáte se nejen v těch běžně dostupných, ale také v netypických, dokonce vás nezaskočí ani zajímavosti.