KVÍZ: Umíte správně česky? 10 bodů jen pro znalce
Samozřejmě, že umíte česky. Zvláště v případě, že jste rodilí mluvčí. Malé znejistění přichází ve chvíli, kdy máte psát. Najednou začínáte pochybovat, zdali je správně tvrdé y nebo měkké i, s nebo z, krátká či dlouhá samohláska... a co teprve velká a malá písmena! Český pravopis není žádná hračka a je snadné na jeho pravidla zapomenout. Otestujte, jestli češtinu perfektně ovládáte nebo byste se měli vrátit na skok do školy.
Jedná se o jednu z nejčastějších chyb. Správně je pouze možnost „výjimečně“. Stejný případ nastává u další časté chyby „výjimka“.
Písmeno ů napíšeme v případě, že se jedná o kůru stromu. Naopak kúra je slovo odvozené z latiny a využívá se ve spojitosti s léčebnou kúrou.
Tvary podmiňovacího způsobu už zamotaly hlavu kdekomu. Přitom jediný správný tvar je: já bych, ty bys, on by, my bychom, vy byste, oni by. Jednou provždy zapomeňte na spojení jako chtěli by jsme nebo chtěli bysme.
Viz píšeme vždy bez tečky, neboť nejde o zkratku, ale o slovo. Konkrétně o rozkazovací způsob slovesa vidět.
Ve lovech dobýt a dobít se chybuje často. Sloveso dobýt se užívá ve významech „zmocnit se bojem“, dosáhnout něčeho úsilím nebo si něco vynutit. Zatímco sloveso dobít nese významy tlouct, dávat údery, nebo doplnit elektrickým nábojem.
Správně byl donedávna pouze tvar „kuřecí řízek s hranolky“, neboť podstatné jméno hranolek je mužského neživotného rodu, nikoli ženského. Jenže slovo „hranolka“ v češtině natolik zlidovělo, až ho Internetová jazyková příručka ÚJČ od 15. února 2023 zařadila jako spisovnou variantu i v ženském rodě.
U slov holt a hold musíme dbát na kontext. Vzdáváte někomu hold? Nebo je vám to holt jedno? Pozor, tady se chybuje vážně hodně!!!
Název onemocnění vznikl z počátečních písmen anglických slov, jde tedy o zkratkové slovo, které se v češtině píše malými písmeny.
Pokud mluvíte o pozitivní věci, pak napíšete díky. Naopak slovo kvůli píšeme v negativním kontextu.
Zpátky do školy! Zdá se, že od dob školní docházky jste toho dost zapomněli. Nepropadejte ale panice. V chybování v češtinářských chytácích rozhodně nejste sami.
Je to za tři! Gratulujeme, že jste dokázali odhalit některé češtinářské chytáky a věříme, že příště to bude na jedničku s hvězdičkou. Zkuste si náš kvíz vyzkoušet znovu, třeba bude výsledek lepší.
Tady je někdo školní premiant! Moc vám gratulujeme, zdá se, že jste ve škole nechyběli ani minutu a čeština byla vaším oblíbeným školním předmětem.