KVÍZ: Jak dobře znáte kulinářské techniky?
Trávíte v kuchyni každý den? Pak jistě znáte nejrůznější technologie přípravy pokrmů. Pokud si v nich naopak nejste jistí, nevadí. V obou případech si vyzkoušejte náš kvíz, třeba se dozvíte něco nového, nebo vás naopak překvapí, kolik toho víte.
Teplota varu vody je za normálních okolností 100 °C. 185–360 °C je rozmezí teplot, při nichž se vznítí papír či karton.
Při dušení na suroviny působí horká tekutina se spoluúčastí páry. Horký tuk se využívá například u pečení či fritování.
Během blanšírování se bakterie ničí. Kromě toho se odstraňují i nežádoucí pachy a chutě a vyplavují se nečistoty. Suroviny, jako jsou například rajčata, papriky či meruňky, díky blanšírování snadno zbavíme slupky.
Jedná se o smažení. Během opékání není nutné použít tuk, opékat se dá i na nepřilnavé pánvi. Pražení probíhá v malém množství tuku, ale také zcela bez něj. Teplota během pražení dosahuje i více než 200 °C.
Jedná se o uzení. U mikrovlnného ohřevu se jedná o vytváření tepla přímo v potravině. Temperování se používá pro úpravu čokolády, jedná se o ohřívání a udržování teploty v určitém rozsahu.
Vakuově uzavřená surovina se během metody sous-vide vaří ve vodní lázni při nízké teplotě. Jedná se o metodu pomalého vaření. Je to jedna z nejběžnějších technik molekulární gastronomie.
Nicholas Kurti se narodil v Maďarsku jako Miklós Kürti, ale většinu svého života strávil v Anglii, přesněji v Oxfordu. Hervé This je francouzský chemik, jehož hlavní oblastí vědeckého výzkumu je molekulární gastronomie, tedy věda o kulinářských fenoménech.
Nejčastěji se emulze vytváří z vodové a tučné substance. Emulze přináší do jídla novou strukturu a ukryje se do ní prakticky libovolná chuť. Emulzi lze zabarvit na jakýkoli odstín. Emulzi lze získat například z oleje a žloutku slepičího vejce. Slepičí žloutek je přirozený emulgátor.
Během sferifikace lze vyrobit kuličky různých průměrů, většinou se vyrábějí kuličky o velikosti kaviáru. Někdy se tyto kuličky nazývají také „ovocné perly“. Větší kuličky se označují jako noky či ravioly a mívají nejrůznější náplně.
Pomocí maltodextrinu (látka, která spadá mezi sacharidy) se dají na prášek přeměnit suroviny s vysokým obsahem tuku, tedy například burákové máslo.
Pokud jste zklamaní z výsledku, nevěšte hlavu. Obalte své nervy něčím lahodným, třeba ovocným kaviárem, a zkuste to znovu, nebo si projděte jiný náš kvíz.
Drobné chybičky lze přičíst na vrub ne úplně obvyklé molekulární gastronomii. Nevadí. Přehled máte veliký.
Jde vidět, že jste opravdoví milovníci vaření a vyznáte se nejen v klasických technikách přípravy jídla, ale také v moderní gastronomii.