Hospodský kulinární kvíz
Připravte se na kvíz, kde každá odpověď chutná po něčem novém! Tento zábavný test prověří nejen vaše znalosti z kulinářského světa, ale také vám odhalí kuriozity, o kterých možná ani netušíte. Připraveni na gastronomickou výpravu?
Nejdelší vaječná nudle na světě pochází z kuchyně japonského kuchaře Hirošiho Kurody. Jeho poživatelný výtvor měřil úctyhodných 183,72 metru.
Světové restaurace neustále soutěží o titul nejdražšího pokrmu. Nizozemská restaurace De Daltons se nedávno dostala na vrchol s nejdražším hamburgerem světa – Zlatým chlapcem (The Golden Boy). Tento luxusní burger, připravovaný devět hodin, stojí závratných 5 000 eur, což je přibližně 127 tisíc korun.
Římští historici označovali gladiátory jako tzv. hordearii, což v latině znamená „jedlíci ječmene“. Gladiátoři měli dietu bohatou na ječmen a luštěniny, aby získali sílu.
Den královna sice začínala croissanty a horkou čokoládou (nade vše ji zbožňovala), ale nejdůležitějším jídlem pro ni byl oběd ve velmi rozmařilém stylu.
Mušle sv. Jakuba, známé také jako hřebenatky svatojakubské, mají charakteristické vroubkované, dvoudílné lastury. Uvnitř těchto mušlí se skrývá bílý, masitý a oválný sval, který je považován za pravou delikatesu. Jméno mušlí je odvozeno od svatého Jakuba, jednoho z dvanácti učedníků Ježíše Krista, který pocházel z rodiny rybářů.
Wagaši je tradiční japonská cukrovinka, která se často podává k zelenému čaji – a to zejména během obřadů. Tato cukrovinka je označována jako „umění pěti smyslů“, protože má oslovovat zrak, čich, hmat, chuť i sluch.
Prvních sedm dílů oblíbeného loutkového seriálu se objevilo v televizi už v roce 1987 a diváky hned nadchli dva malí kluci, jejich děda Lebeda a lakomý soused Krkovička. Loutky výtvarníka Jana Tippmanna a jednoduché příběhy s jemným výchovným posláním si získaly srdce malých i velkých.
Brčálka je specialita z Plzeňska. Jedná se o jarní polévku, kterou možná znáte pod názvem šťovíkatá polévka – základem jsou totiž listy šťovíku.
Ačkoli byla balerína Anna Pavlova, která stála za inspirací k přípravě slavného pusinkového dezertu, Ruska, o místo vzniku samotného zákusku se dodnes přou Austrálie s Novým Zélandem.
Světový den vajec (World Egg Day) připadá na druhý pátek v říjnu. Tento svátek byl ustanoven v roce 1996 během kongresu Mezinárodní komise pro vejce (IEC) ve Vídni s cílem zdůraznit výživovou hodnotu a všestrannost vajec, která jsou důležitou součástí jídelníčků po celém světě. Den neoslavuje pouze vejce samotná, ale také jejich potenciál v boji proti hladomoru a podvýživě v mnoha částech světa.
Žádný stres! Jste na startu kulinářského dobrodružství, kde každý objev přidává na přehledu a zajímavostech. Máte smysl pro hru i odvahu zkoušet nové věci – těšíme se, kam vás kvízová výprava zavede příště!
Skvělý výkon! Vaše znalosti jsou pestré a už teď je vidět, že se v kulinářském světě vyznáte. Ještě pár pikantních faktů a budete úplný mistr. Příště přidejte trochu odvahy a třeba se posunete až na vrchol!
Gratulujeme! Vaše znalosti kulinářského světa jsou opravdu působivé – víte a znáte všechno od nejslavnějších jídel až po největší kuriozity! Držíte prst na pulzu gastronomických novinek, jen tak dál!