Mennyire ismered a népmeséket?
A magyar népmesékben bár előfordulhat 3,6,9,12,14, sőt 32 fejű sárkány is, az 59 nem jellemző mesei sárkányfej-szám.
A Szabolcs-Szatmár Bereg megyei Buj mellett, a Szikszai tanyán született és Tiszabercelen halt meg. 1953. augusztus 20-án megkapta a Népművészet Mestere kitüntetést, a mesemondók közül elsőként.
A testvérei által meggyilkolt királyleány fává, bokorrá változik, s furulyaként, vagy más hangszerként, pl.hegedűként, saját halálát eldalolva leplezi le gyilkosait, rosszakaróit.
Az ún. Kalapvári kisasszony megnevezésű mesetípus egyik gyönyörű példája Anna néni meséje. A hősnő egy pulykapásztorrá lett királyleány, aki végül, sok hányattatást követően (egy jó töltelékes leves elkészítése után...) hozzámegy a királyfihoz.
Az őztestvér mesetípus a tündérmesékhez tartozik. Egy otthonról elüldözött, menekülő testvérpárból a kisfiú őzikévé változik, később a leány az őzzel együtt egy királyi udvarba kerül. A mese végén megtörik az átok.
A három kívánság című népmesénkben az egyik szereplő orrára nő a korábban kívánt kolbász.
Ez a kérdés-felelet gyönyörű példája népmesei formuláinknak. A szép kerek szövegváltozatokban ezt a választ kapja a táltos paripa: Csak úgy, hogy se Tebenned se énbennem kár ne essék!