Jak se vyznáte v českých kuchařkách?
Podívejte se s námi na velice inspirativní ženy, které ovlivnily generace dívek, hospodyň a kuchařek, staly se průkopnicemi a hvězdami ve svém oboru, nebály se splnit si své sny a prosadit se. Třeba vás inspirují také.
Samostatnou vegetariánskou kuchařku vydala Ludmila Barthová. O tom, že bezmasé pokrmy byly velmi oblíbené, svědčí fakt, že v době první republiky se v Praze nacházelo více než deset vegetariánských restaurací. Velkým propagátorem bezmasé stravy byl i sám prezident Masaryk.
Náhražky masa jsou v knize označovány jako „masotiny“. Lidka Drůbková uvádí, že vegetariánská strava nesmí obsahovat maso, alkohol, příliš soli, nesmí se pít čaj či káva. Kuchařku vydala autorčina maminka Anna Drůbková.
Spoluautorem byl MUDr. František Kuthan, který v knize zpracoval kapitolu o rostlinné i živočišné stravě a psal zde o výhodách obou těchto strav. Druhým spoluautorem je J. Kettner, bývalý šéfkuchař vegetariánského sanatoria v Drážďanech.
Magdalena Dobromila Rettigová napsala řadu kuchařek a platila za odbornici, nicméně vařit podle jejích receptů nebyl žádný med, například ani nevypisovala seznamy surovin.
Jako první česká kuchařka vypsala seznam použitých surovin před pracovním postupem Anuše Kejřová. Takto psané recepty se uchytily v 50. letech 20. století.
První ilustrace se objevila v „Nové české kuchařce“, jejíž autorkou byla Anna Marie Lev. Kuchařka vyšla roku 1861. Vzhledem k tomu, že první kuchařské knihy se na našem území objevovaly již v 16. století, musely ujít dlouhou cestu, než se přiblížily dnešní podobě.
„Levnou lidovou kuchařku prostou masa“ napsala Marie Sezemská. „Úsporná kuchařka – Zlatá kniha malé domácnosti“ pochází z pera Anuše Kejřové.
Její kuchařky se staly tak oblíbenými, že se dočkaly mnoha vydání. Lidově se jim přezdívalo „Sandtnerka“.
Celý název knihy tedy zní „Cukrovinky a pamlsky na vánoční stromeček a stoleček“. Kromě jiných napsala také knihy „60 obědů a večeří jednoduchých i složitých, s výměrem potravin pro pět osob podle čtyř ročních období“ a „Francouzská kuchyně: Pro zpestření jídelního lístku českých hospodyněk“.
Svou prvotinu vydala Marie Úlehlová-Tilschová s Marií Tippmannovou, kniha vyšla roku 1927. Své první samostatné dílo pojmenovala „Moderní kuchařka“, jejíž podtitul byl „Systém rationelního vaření“.
Netrapte se! I když jste nezískali moc bodů, nevěště hlavu, asi vám toto téma není blízké. Vyzkoušejte jiný z našich kvízu, tam jistě zazáříte.
Nesmutněte, pokud vás výsledek moc nepotěšil, je to jenom kvíz pro radost. Můžete si uvařit nějaké dobré jídlo podle receptu některé z uvedených kuchařek a zkusit to znovu, jistě pak budete úspěšnější.
Drobné chyby přičteme tomu, že slavných českých kuchařek a kuchařů je opravdu hodně. Nezoufejte, raději si nachystejte něco dobrého na zub. Příště to jistě bude lepší.
Skvělý výsledek! Gratulujeme! Jde vidět, že jste opravdoví znalci slavných českých kuchařek. Vás zřejmě nepřekvapí žádná otázka.